piątek, 6 listopada 2015

KOMPLEKSOWA REALIZACJA ZAŁOŻENIA OGRODOWEGO W MIEJSCOWOŚCI OLSZTYNEK 2015r.

Założenia inwestora:
-zaprojektowanie i wykonanie ogrodu w stylu lekko japońskim
- uporządkowanie ogrodu
- założenie trawnika
-założenie nawodnienia
- zagospodarowanie i obsadzenie rabat kwiatowych

Inspiracje i założenia
Małżeństwo z Olsztynka postanowiło skorzystać z naszej oferty i założyć ogród w oparciu o styl japoński z domieszką angielskich akcentów. W obydwu z nich dominuje swoboda w prowadzeniu rabat, jednocześnie związana z zachowaniem układów roślinnych w odpowiednio dobranych grupach.
Wszystkie linie rabat poprowadzone zostały falistą linią, pozwalającą na podział ogrodu na kilka części, zachowując jednak ogólną spójność. Łuki, owale, półkola przenikają się ze sobą nadając całości lekkości i swobody. Wnętrze rabata wysypano ozdobnymi kruszywami z których główną rolę odgrywa tłuczony grys kamienny, kamienna kora oraz płukany żwir.
Część wejściowa podkreślona została obrzeżami z kostki granitowej. Towarzyszyć jej będą grupy roślin kwitnących jak azalie, różaneczniki, czy hortensje, ozdobne przede wszystkim z bogatego i długiego okresu kwitnienia oraz różnorodnej kolorystyki.
Tylna część ogrodu to część rekreacyjna. Tworzą ją obrzeża z kostki granitowej, budujące pokaźnych rozmiarów rabaty. Pozbycie się znacznej ilości trawnika pozwoli na obsadzenie i towarzystwo, dla obecnie istniejącej roślinności iglastej, kwitnącymi krzewami. Podobnie jak w przypadku przedogródka tu także wykorzystane zostaną głównie hortensje w odmianach, różaneczniki, trzmieliny i odpowiednio dobrane byliny.
Zastosowanie kostki granitowej, tłuczonego grysu, ozdobnego żwiru płukanego, a także specjalnego białego dolomitu uspokoi całą kompozycję.
W samym końcu ogrodu znajdzie się miejsce na ukrytą pośród krzewów ławeczkę, z której widok zamykać będzie ozdobny ogród żwirowy, z azaliami i układami kamiennych głazów.
Bardzo cenny akcent stanowić będą drewniane bale pomalowane na odpowiednio dobrany kolor. Opierać się będą na nich różne odmiany pnączy, które z czasem utworzą jednolicie kwitnące "bryły". W okresie zimowym stanowić będą swoistego rodzaju naturalne rzeźby.
Dwa małe bale wpisane zostały na rabatę z białego dolomitu. Ich niewielkie rozmiary nie dopuszczą do zasłonięcia okien ani widoku na ogród, a jednocześnie dodadzą mu indywidualnego charakteru.
Najciekawsze elementu ogrodu podświetlone zostaną reflektorami punktowymi oraz niskimi lampami.

Stan przed przystąpieniem do prac

Koncepcja projektowa
Miejsce usytuowania drewnianych bali i rozmieszczonych rabat

Wykonanie obrzeży z kostki, skopanie terenu, usunięcie roślinności niepożądanej, matowanie rabat, rozwożenie ozdobnego kruszywa, montaż drewnianych bali
Kora kamienna - kostka granitowa - grys łupany
drewniane bale + otoczak dolomitowy
 przedogródek nabiera już wyrazu
 powstają kolejne rabaty z dekoracyjnego kruszywa
tutaj w głównej roli grys tłuczony i żwir kamienny