środa, 31 października 2012

ZAŁOŻENIE TRAWNIKA WRAZ Z KONCEPCJA NASADZEŃ OGRODOWYCH STAWIGUDA 2012

Działka w Stawigudzie o powierzchni około 1000 m2 położona jest w północno-wschodniej części miejscowości. Zlokalizowany jest na niej dom jednorodzinny parterowy o powierzchni około 200 m2. Część utwardzoną stanowi opaska wokół budynku, podjazd oraz ścieżka do domu. Na dwóch bokach działki znajdują się skarpy o nieregularnym kształcie i wysokości, która waha się od 0,50 m do 1,4 m. Szerokość jest również niejednokrotna i wynosi od 0,9 do 2,4 metra.

Założeniami inwestora było:
- przygotowanie projektu nasadzeń roślinnych wraz z lokalizacją przyszłych rabat i ich kształtu
- zagospodarowanie skarp 
- wykonanie trawnika z siewu

PROJEKT NASADZEŃ RABAT I ZAGOSPODAROWANIA SKARP
     Projekt nasadzeń został opracowany w oparciu o warunki terenowe działki oraz założenia inwestora. Dominację stanowić będzie przyszły trawnik, na który przeznaczono największą część terenu. Rabaty ograniczono do 5 elementów (w tym dwóch skarp), głównie za sprawą zaleceń inwestora. Sam ogród ma w przyszłości nie zabierać wiele czasu na prowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych, które ograniczyć mają się przede wszystkim do koszenia trawnika. Zastosowanie rabat o miękkich falistych liniach nadało całości przestrzeni ogrodowej swobody, pozwalając tym samym na wpisanie w nie roślin w różnorodne układy. Dominują w nich krzewy liściaste ozdobne nie tylko w porze kwitnienia, ale również z pokroju, barwy oraz kształtu liści. Takie zastosowanie pozwala na uniknięcie monotonności, która jest tak bardzo niepożądana w ogrodach naturalistycznych.
     Dla przełamania jednorodnego charakteru skarp zastosowano kaskadowy podział szerszej z nich na dwie części oraz założenie ogrodu skalnego po całej ich długości. Duża paleta kolorów podczas okresu kwitnienia nada wyrazistego charakteru i przyciągnie do położonego opodal tarasu wypoczynkowego. Ozdobnego charakteru dodadzą zastosowane podkłady kolejowe, które podtrzymywać będą boki skarp, nadając im naturalnego charakteru.
     Wejście do domu podkreślono szeroką, ozdobną rabatą, w której materiał roślinny stanowią lawenda, czosnek ozdobny, len trwały i kosaćce. Gatunki te pozwolą na zachowanie ozdobnego charakteru dla przed ogródka przez cały sezon wegetacyjny.
     Zastosowany w ogrodzie materiał roślinny stanowią krzewy, byliny, rośliny cebulowe odpowiednio dobrane do panującego na danym terenie klimatu oraz warunków glebowych. Ponad to nie wymagają one zastosowań skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych.

 LOKALIZACJA SKARP I PRZYSZŁYCH RABAT


PROJEKT NASADZEŃ ROŚLINNYCH NA RABATACH, SKARPACH ORAZ MIEJSCE LOKALIZACJI TARASU WYPOCZYNKOWEGO


ZAŁOŻENIE TRAWNIKA Z SIEWU (22,10,2012)

STAN DZIAŁKI PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO PRAC



ETAP I - WYPALENIE CHWASTÓW, USUNIĘCIE MATERIAŁÓW POBUDOWLANYCH, SKOPANIE TERENU GLEBOGRYZARKĄ, WYRÓWNANIE TERENU












ETAP II - ZWAŁOWANIE TERENU, NAWIEZIENIE ZIEMI, ZGRABIENIE







ETAP III - PONOWNE WAŁOWANIE I GRABIENIE TERENU


 zastosowanie specjalnych grabi do trawnika pozwala na dokładne usunięcie wielu grudek, szkieł, kamieni, korzeni i innych elementów nieporządanych

 wygrabione nieczystości z nawiezionej wcześniej ziemi

 teren przygotowany pod wysiew nasion


ETAP IV - WYSIEW NASION, ZAGRABIENIE, WAŁOWANIE



:)
 a teraz oczekiwanie na wiosenny odzew



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz