niedziela, 21 września 2014

TRAWNIK A JESIENNA PIELĘGNACJA

Jesień to pora, gdy Nasz ogród powoli przygotowuje się do zimowego odpoczynku :) Mimo tego nie zwalnia to nas od niektórych zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych na trawniku właśnie w tym czasie. Przedstawiamy po krótce wybrane czynności, które zachowają naszą murawę w dobrej kondycji i poprawnie zabezpieczą jej powierzchnię do następnego sezonu. 

Pamiętajmy, że im więcej pracy włożymy w pielęgnację i przygotowanie do zimy, tym mniej pracy będzie czekało na nas w nowym sezonie wiosennym :)


  • KOSZENIE - jeżeli tylko pogoda jest sprzyjająca, a Nasz trawnik ciągle przyrasta, koszenie jest nadal bardzo pożądane. Najczęściej zabieg ten wykonywany jest do połowy października, jednak przy korzystnych warunkach możemy go wydłużyć nawet do końca miesiąca, pozostawiając murawę na wysokości 5 cm.

  • NAWOŻENIE - odpowiednie nawożenie zapobiega żółknięciu murawy oraz zwiększa jej odporność na ujemną temperaturę podczas zimy. Warto zatem zastosować nawożenie bogate w potas.


    WERTYKULACJA I AERACJA - są to podstawowe zabiegi stosowane na powierzchni trawnika. Wertykulacja wiosenna pobudza trawnik do silniejszego wzrostu. Ta stosowana na przełomie września i października pozwala na rozbicie gęstego filcu, usunięcie mchu i innych resztek roślinnych, a także napowietrza glebę i zapobiega nadmiernemu rozrostowi chwastów. Najlepiej zabieg wykonywać pasmo po paśmie, a w razie konieczności w przeciwnym kierunku "na krzyż".


    GRABIENIE - prosty zabieg pielęgnacyjny o bardzo dużej skuteczności działania :) Z powierzchni trawnika należy regularnie wygrabiać opadające liście oraz inne martwe resztki organiczne. Pozwoli to na bardzo dobre przezimowanie murawy. Pozostawione pod powierzchnią pokrywy śnieżnej szczątki gniją i przyczyniają się do powstawania pustych placów okresie wiosennym. Wygrabiony materiał należy składować w wybranym miejscu a następnie najlepiej spalić. Pozwala to na pozbycie się nie tylko zgromadzonego materiału, ale głównie wielu zimujących na jego powierzchni chorób grzybowych, pleśni i szkodników.


    NALEŻYCIE POZOSTAWIONY TRAWNIK ODWDZIĘCZY SIĘ NAM Z PEWNOŚCIĄ PIĘKNYM ZIELONYM KOLOREM NA WIOSNĘ ORAZ GĘSTĄ I SPRĘŻYSTĄ DARNIĄ W CIĄGU KOLEJNEGO SEZONU WEGETACYJNEGO :)

2 komentarze:

  1. Justyna Abramska10 stycznia 2020 12:29

    Jak najbardziej jesienią również należy jeszcze dbać o nasz trawnik, jeśli po zimie chcemy zobaczyć go w dobrym stanie. Ja jestem zdania, że także bardzo przydają się różnego rodzaju preparaty od http://www.substral.pl/ dzięki którym jesteśmy w stanie w jeszcze lepszy sposób zadbać o naszą zieleń.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń