wtorek, 29 lipca 2014

KOMPLEKSOWA REALIZACJA PRZYDOMOWEGO ZAŁOŻENIA OGRODOWEGO W MIEJSCOWOŚCI ŁUTYNOWO, GMINA OLSZTYNEK 2014

Założenia inwestora:
- opracowanie koncepcji zagospodarowania ogrodu
- uporządkowanie posesji
- wykonanie pergoli i trejażu
- wykonanie trawnika z siewu
- wykonanie obrzeży ze starej cegły rozbiórkowej
- wykonanie nasadzeń wg opracowanej koncepcji

ETAP I
(opracowanie koncepcji projektowej)
Założeniem inwestora było opracowanie projektu w oparciu o styl wiejski, sielski z domieszką ogrodu angielskiego. Linie kompozycyjne przyszłych rabat poprowadzone zostały miękką, falistą kreską, która pozwoliła na nadanie swobody i lekkości całemu założeniu. Wpisanie nowo projektowanych elementów musiało współgrać z istniejącymi przestrzeniami, jak betonowy plac wypoczynkowy z umiejscowioną na nim studnią, czy oczko wodne zlokalizowane w południowo-wschodniej części ogrodu. Na uwagę zasługują również sędziwe drzewa, głównie świerki kłujące (Picea pungens) i pospolite (Picea abies) oraz jałowce pospolite (Juniperus communis). Soliterowy okaz stanowi wierzba (Salix). Jej lokalizacja i ekspozycja na trawniku nadaje cennego charakteru dla panującego układu przestrzennego. O wiejskim charakterze przypomina również malowniczy dom, wykonany w głównej mierze z materiałów drewnianych.
      Część reprezentacyjną ogrodu stanowi wejście i wjazd na posesję. Zastosowanie trzech pojedynczych pergol wykonanych z drewnianych belek i oplecionych kwitnącymi powojnikami podkreśla charakter miejsca i zaprasza do jego odwiedzenia. Likwidacja żywopłotu z ałyczy (Prunus cerasifera) została zastąpiona szpalerem z buka pospolitego (Fagus sylvatica) i grabu pospolitego (Carpinus betulus). Gatunki te nie tylko bardzo dobrze znoszą przycinanie, ale także posiadają cenne walory dekoracyjne, głównie dzięki liściom, zmieniającym swą kolorystykę wraz z porami roku. Miejsce przed żywopłotem wysypano żwirem i obsadzono pojedynczymi egzemplarzami z traw ozdobnych. Zastosowanie takie przełamuje monotonność żywopłotu, wprowadzając jednocześnie urozmaicenie.
      W północnej części ogrodu zaprojektowano długą, swobodną rabatę. Tworzą ją okazałe wrzosowisko oraz kompozycje z roślinności krzewiastej. Zastosowany materiał roślinny nadaje naturalnego i ozdobnego charakteru, głównie dzięki długiemu okresowi kwitnienia poszczególnych egzemplarzy.
      W sąsiedztwie domu umiejscowiono plac wypoczynkowy. Towarzyszy mu położona w pobliżu długa, drewniana, masywna pergola, która będzie mogła posłużyć jako zadaszenie dla samochodu inwestora. Na samym placu zaprojektowano trzy donice wykonane z cegły lub łupanego kamienia. Obsadzone zostaną roślinnością jednoroczną, której kompozycja może być zmieniana co sezon w inne układy. Główną część ozdobną tarasu stanowi jednak rabata z kącikiem różanym i rozciągającym się od niego długim skalniakiem. Do jej obsadzenia wybrano gatunki długo kwitnące, mrozoodporne i niewymagające skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zadaniem róż jest podkreślenie charakteru miejsca oraz przyciągnięcie zapachem, natomiast skalniak i jego różnorodna paleta kolorystyczna nada sielskości i różnorodności rozciągającemu się dookoła trawnikowi.
      Podobne rozwiązanie zastosowano dla podkreślenia oczka wodnego i płaczącej wierzby.
      W najdalszej części ogrodu zlokalizowano ukryty placyk z miejscem na ognisko. Tu również o wiejskim charakterze przypominają łagodnie wyprofilowane rabaty i zastosowany na nich materiał roślinny. Drzewa i krzewy ułożone w kompozycyjne ciągi, przenikają się pokrojem, barwą liści, porą i kolorystyką kwitnienia oraz kształtem owoców. Sielskości doda również obsadzenie rabat wokół placu mocno pachnącą lawendą wąskolistną z wyrastającymi z jej wnętrza czosnkami olbrzymimi.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz